Η Ανόρθωση έγραψε χθες την πιο λαμπρή σελίδα στην ιστορία του κυπριακού χάντμπολ και ταυτόχρονα σημείωσε μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες στην ιστορία του συλλόγου της Αμμοχώστου.

Η ομάδα χάντμπολ των ανδρών της Ανόρθωσης, σημείωσε χθες βράδυ μεγάλη επιτυχία, νίκησε στο γήπεδο του ΑΤΙ την Αυστριακή Κέλακ Φέρλακ με 26-23 και προκρίθηκε στους 8 του ευρωπαϊκού κυπέλλου ΕΗF European Cup, της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης στο χάντμπολ. Η ομάδα χάντμπολ της Ανόρθωσης, μόλις στον τρίτο χρόνο ζωής της, πέτυχε ένα μεγάλο άθλο.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κατόρθωσε να ανατρέψει την ήττα που δέχθηκε την Παρασκευή από τους Αυστριακούς με 29-28 και πάλι στο ΑΤΙ, αλλά ως τυπικά φιλοξενούμενη.

Και το χθεσινό παιγνίδι ήταν συναρπαστικό. Η Ανόρθωση πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Με πάθος και δύναμη κατάφερε να συγκρατήσει την αυστριακή ομάδα, η οποία προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 13-12. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ με 16-13 και 20-15. Ακόμη και όταν μείωσαν στο σκορ οι Αυστριακοί σε 21-19 οι παίκτες της Ανόρθωσης διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και έφτασαν στην ιστορική νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Συγκλονιστικός ο Μωραΐτης με 8 τέρματα, ενώ ο Χρίστος Αργυρού σημείωσε 5.

Συνάκτης: Γιώργος Μελετίου

Πηγή: Τηλεόραση ΡΙΚ